Savulohipiirakka (ammattilaiset)

Herkullisen ja helposti valmistuvan savulohipiirakan pohjana toimii Kymppi Rahkavoitaikina. Pohjan paistuessa pystyy kätevästi valmistelemaan muut 
piirakan ainekset. Koristelussa vain mielikuvitus on rajana. Kurkun ja punasipulin lisäksi voit käyttää esimerkiksi herneitä tai parsaa.
Savulohipiirakka (ammattilaiset)
1 h 15 min

Ainekset

1 levy (370 g)
Kymppi Rahkavoitaikinaa sulatettuna
Piparjuurimousse
300 g
smetanaa
300 g
maustamatonta tuorejuustoa
1 ½ rkl
piparjuuritahnaa
½
sitruunan mehu
1 tl
mustapippuria rouhittuna
1½ tl
suolaa
Pikkeliliemi
2 rkl
sitruunamehua
½ dl
omenaviinietikkaa
½ dl
hunajaa
½ dl
vettä
1
kurkku
½
punasipuli suikaleina
400 g
savulohta paloina
tillin oksia koristeluun

Ohje

Painele rahkavoitaikina leivinpaperilla vuorattuun (½ gn-astiaan tai) noin 25 x 30 cm halkaisijaltaan olevaan uunivuokaan. Painele taikinaa niin, että sen reunat nousevat noin 2 cm. Paista taikinaa 200-asteisessa uunissa noin 15–17 minuutin ajan. Anna piirakkapohjan jäähtyä noin tunti ennen täyttämistä.

Valmista piparjuurimousse sekoittamalla kaikki ainesosat yleiskoneessa tai käsivatkaimella sekaisin, kunnes seos on kuohkeaa vaahtoa.

Sekoita pikkeliliemen ainekset sekaisin. Leikkaa kurkusta juustohöylällä tai kuorimaveitsellä pitkiä suikaleita. Kaada puolet pikkeliliemestä kurkkujen päälle ja pyöritä kurkkuja liemessä käsin. Kaada loput pikkeliliemestä punasipulisuikaleiden päälle.

Levitä piirakkapohjan päälle piparjuurimoussea. Lohko savulohesta paloja ja laita ne moussen päälle. Valuta pikkelöidyt kurkut sekä punasipulit ja ripottele piirakan päälle. Koristele savulohipiirakka lopuksi tillillä.