Mehevät kinuskikuppikakut

Liisa Westerbergin kehittämät mehevät kinuskikuppikakut syntyvät helposti Tuoppi Mehevä Maustekakku -jauhoseoksesta ja täyteläisestä kinuskista. Näyttävät ja herkulliset kuppikakut sopivat täydellisesti juhliin, joulupöytään tai makean ystäville. Kinuskitäyte ja pehmeä mascarponekuorrute viimeistellään talvisilla koristeilla – helppo herkku, joka hurmaa!

Mehevät kinuskikuppikakut
12

Ainekset

Pohja
1 pss (450 g)
Tuoppi Mehevä Maustekakku jauhoseos
1 dl
rypsiöljyä
2,5 dl
vettä
Täyte
2 dl
kinuskikastiketta tai kreemiä
Kuorrute ja koristelu
2 dl
kinuskikastiketta
250 g
mascarponetuorejuustoa
200 g
maustamatonta tuorejuustoa
sokerimassasta hiutaleita
koristerakeita

Ohje

  • Vuoraa muffinipelti paperisilla muffinivuoilla tai käytä paksuja muffinivuokia. Kuumenna uuni 175 asteeseen.
  • Sekoita maustekakkujauhoseos, öljy ja vesi yhteen ja jaa tasaisesti vuokiin. Paista uunin keskitasolla noin 20 minuuttia. Jäähdytä kunnolla.
  • Koverra jäähtyneisiin kuppikakkuihin pieni reikä esim. lusikalla tai pursotustyllalla. Täytä reikä kinuskikreemillä tai -kastikkeella.
  • Mittaa kuorrutetta varten kinuskikastike ja mascarpone kulhoon ja vatkaa paksuksi vaahdoksi. Lisää maustamaton tuorejuusto ja vatkaa tasaiseksi. Siirrä kuorrute pursotinpussiin ja pursota kuppikakkujen päälle. Viimeistele sokerimassa lumihiutalein ja koristerakein.

Kokeile myös näitä