Tacot #champblend

Champ herkkusienet sopivat loistavasti jauhelihan kanssa sormisyötävien tacojen väliin. Nämä tacot kruunaa raikas salsa tomaatista ja avokadosta, limellä maustettu creme fraiche ja korianteri. 

Tacot #champblend
4
1 h

Ainekset

200 g
Champ herkkusieniä
400 g
naudan jauhelihaa
1
punasipuli
1
valkosipuli
1 rkl
öljyä
30 g
taco-mausteita
TOMAATTI-AVOKADOSALSA
1
avokado
1 dl
kirsikkatomaatteja pilkottuna
1/2
chili
1 tl
suolaa
1 tl
sokeria
LISÄKSI
8
pientä maissitortillaa
1
lime
1 dl
creme fraichea
1/2 dl
korianteria pilkottuna

Ohje

Paista pieneksi pilkotut herkkusienet ja jauheliha hienonnetun punasipulin ja valkosipulin kanssa öljyssä pannulla. Mausta seos taco-mausteseoksella. Sekoita kuutioitu avokado pilkotun tomaatin, hienonnetun chilin, suolan ja sokerin kanssa. Raasta limen kuorta ja purista limen mehu creme fraichen sekaan. Lämmitä maissitortillat mikrossa ja täytä tacot sieni-jauhelihamassalla, tomaatti-avokadosalsalla, limellä maustetulla creme fraichella ja tuoreella korianterilla.

#champblend = puolet vähemmän lihaa, saman verran lisää herkkusieniä ja tuplasti enemmän makua. Tässä Champin keinot vähentää lihan osuutta arkiruokailussa.


Reseptin tuotteet